Giganci Naszego Regionu

Sektor motoryzacyjny zdominował tegoroczne zestawienie Coface i „Rzeczpospolitej” CEE Top 500. Branżę tą reprezentuje co piąta z największych firm regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wojciech Romański

Choć 12 edycję rankingu przygotowanego przez Coface tradycyjnie otwiera PKN Orlen, to jednak nie branża paliwowa, energetyczna czy chemiczna jest najliczniej reprezentowana w zestawieniu. 102 firmy reprezentują sektor motoryzacyjny, który tylko w pierwszej 10. reprezentuje wicelider Skoda Auto (o przychodach o 1/3 mniejszych od polskiego giganta, więc zagrożenie dla regionalnego numeru 1 jest na razie niewielki), Volkswagen Slovakia, Audi Hungaria i Kia Motors Slovakia. Tuż za ścisłą czołówką znalazł się Hyundai Motor Manufacturing Czech i rumuńska Automobile Dacia. Niestety, lista pokazuje, że choć przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się bardzo dobrze, to jednak daleko nam do regionalnych gigantów – pierwsza z krajowych firm z tej branży, Fiat Chrysler Automotive Poland, zajmuje dopiero 21 miejsce.

Pierwsze miejsce sektora motoryzacyjnego to poważna zmiana w zestawieniu – w ubiegłorocznym zajmował miejsce 2 i reprezentowało go 87 firm. Tym samym zamienił się miejscami z dominującą dotąd branżą paliwowo-chemiczną, którą reprezentują 92 firm. Jest także liderem pod względem skonsolidowanych przychodów, które wzrosły w porównaniu do 2015 r. o 8,6 proc. (128 mld euro), a zyski netto o 6,8 proc. Ten sukces wynika z korzystnej sytuacji gospodarczej w Europie, co przekłada się na optymizm konsumentów (w ubiegłym roku liczba nowych rejestracji aut w Unii Europejskiej wzrosła w porównaniu z rokiem 2016 o 7 proc.). Skutkiem wzmożonego popytu były wzrosty produkcji i nowe inwestycje realizowane zarówno przez producentów samochodów, jak i podzespołów czy części, m.in. rozpoczęta przez Mercedes Benz budowa fabryki silników w Jaworze w Polsce. Można się spodziewać, że rola tego sektora w tej części Europy będzie dalej rosnąć.

Na drugim miejscu pod względem skonsolidowanych przychodów znalazła się branża paliwowo-chemiczna (127 mld euro, spadek z 134 mld euro w 2015 r.). W Coface CEE TOP 500 znalazły się 92 firmy, gdy jeszcze rok wcześniej było ich 111. Co więcej, ponad 50 proc. z tych przedsiębiorstw zanotowało spadek obrotów w porównaniu do 2015 r. W tym gronie znalazł się także lider zestawienia, PKN Orlen. Na wielkość przychodów największy wpływ miał spadek cen surowców. Jednak – co warte podkreślenia –branży udało się znacząco zwiększyć dochodowość działalności – skonsolidowane zyski netto wzrosły prawie siedmiokrotnie, z 684 mln w 2015 r. do 5,3 mld euro w 2016 r.

76 przedsiębiorstw o łącznych przychodach 92 mld euro (wzrost z 86 mld euro) zagwarantowało trzecie miejsce branży handlowej. Jej zyski netto skoczyły aż o 21 proc., choć konkurencja i presja na marża pozostała wysoka. Rosnąca konsumpcja w krajach regionu wskazuje, że firmy perspektywy firm handlowych w regionie są bardzo korzystne. Kolejne miejsca zajmują branże: energetyczna (80 mld euro skonsolidowanych przychodów, spadek z 87 mld w 2015 r.) reprezentowana przez 54 firmy i elektroniczno-telekomunikacyjna (64 mld euro, podobnie jak rok wcześniej), której przedstawiciele zajmują 64 pozycje.

Liderem zarówno pod względem liczby firm w zestawieniu, jak i ich skonsolidowanych przychodów jest Polska (168 spółek, 223,3 mld euro przychodów, 6,5 mld euro zysku netto), na drugim miejscu są Węgry (75, 89 mld euro przychodów i 4,9 mld euro zysku netto), na trzecim Czechy (71, 87,8 mld euro przychodów i aż 5,7 mld zysku netto).