Z dumą prezentujemy ranking TOP500CEE

Jarosław Jaworski, Prezes Zarządu Coface

Z przyjemnością prezentujemy Państwu najnowszy ranking TOP 500 CEE 2017, czyli zestawienie największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Coface przygotował listę już po raz dwunasty, na podstawie danych pozyskiwanych i weryfikowanych przez ekspertów Coface bezpośrednio w 12 krajach tego regionu Europy. W zestawieniu uwzględniono wyniki przedsiębiorstw i grup kapitałowych, które zanotowały największe obroty w 2016 roku. Analizie poddano także zyski, liczbę pracowników, strukturę sektorową i kondycję rynków objętych rankingiem.

Sytuacja gospodarcza Europy Środkowo-Wschodniej jest stosunkowo stabilna i bezpieczna. Pozycja krajów CEE rośnie, a klimat inwestycyjny jest korzystny dla inwestorów międzynarodowych. Chociaż rok 2016 nie był okresem ożywionego wzrostu gospodarczego w regionie (PKB wyniósł 2,9 proc.) to i tak zamknął się z lepszym wynikiem niż dla całej Unii Europejskiej, której wzrost gospodarczy kształtował się na poziomie 1,9 proc. Jak wynika z rankingu TOP 500 CEE 2017, mimo tego spowolnienia, duże przedsiębiorstwa w krajach CEE radzą sobie naprawdę dobrze – w 2016 roku wygenerowały obroty w wysokości 580 mld euro – jedynie o 0,6 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Warto podkreślić, że na tle krajów regionu CEE, Polska zdecydowanie się wyróżnia – tegoroczna edycja Top 500 CEE ponownie zdominowana została przez polskie firmy, których w rankingu znalazło się aż 168. Ponadto, w pierwszej dziesiątce mamy cztery przedsiębiorstwa z Polski, a całą listę otwiera Polski Koncern Naftowy ORLEN, do którego niezmiennie, od lat należy pierwsze miejsce.

Serdecznie zapraszam Państwa do zapoznania się rankingiem Top 500 CEE pod patronatem dziennika Rzeczpospolita i jedocześnie gratuluję wszystkim firmom, które znalazły się w zestawieniu, życząc dalszego, tak dobrego rozwoju.